„Mondjuk azt, hogy maga rákos”

Május közepén úgy döntöttem, elmegyek rutin bőrgyógyászati vizsgálatra, mert már négy éve nem voltam, és küszöbön állt az ibolyántúli sugarakkal bombázó nyár. Az ezredforduló óta mindig (vagyis két-három évente) a lakóhelyem szerinti rendelőbe jártam, a hetedik kerületi Alsó erdősor utcába, ahol egy jóságos idős bácsi, Szabó főorvos úr fogadott. Nyolcvan év körüli nagypapa, kis hokedlin ült, lábfején fehér klumpával, és szelíd megjegyzések kíséretében vizsgálgatta a hátamon és karomon elszórt anyajegyeket.

Most, május derekán elsétáltam az Alsó erdősor utcába, időpontot kérni. A rendelőt zárva találtam. A Péterfy kórházban megtudtam, hogy az Alsó erdősoron az ellátás már két éve megszűnt, és azóta a legközelebbi bőrgyógyászat a kilencedik kerületi István kórházban működik, a Nagyvárad téren. Vagyis Budapest legsűrűbben lakott kerületében, Erzsébetvárosban, amelyet a népnyelv éppen az elképesztő népességszáma miatt nevezett Csikágónak, évek óta egyáltalán nincs bőrgyógyászati ellátás.

Munkaidőben felhívtam telefonon az István kórház rendelőjét. „Betegirányítás” – nyöszörögte a túlvégen egy reszketeg, idős női hang. Nem túlzok, nyolc perc alatt vette fel négy személyes adatomat: nevem, lakcímem, születésem ideje és éve, TAJ-számom. Akkor következett dobpergés mellett a lényeg, a misztikus egészségügyi cselekmény: elkezdett időpontot keresni számomra. Két percen keresztül csak a sóhajait hallottam, és efféle motyogást: „Ajjaj…”, „Az sem jó…”, „Húha…”, „Tyühű…” Közben a háttérben rettenetes hangerővel csörömpölni kezdett egy másik telefonkészülék, de senki nem vette fel. Végül a néni közölte velem a kutatás eredményét: „Augusztus huszonhatodikán van a legközelebbi szabad időpont.” Hm. Mondta ezt május 14-én.

„Asszonyom, komolyan mondja, hogy három és fél hónapot kell várni egy bőrgyógyászati vizsgálatra?” – kérdeztem öntudatos adófizető állampolgárként. Mire ő:

„Igen! De ha maga ezen ennyire fel van háborodva, akkor mondjuk azt, hogy maga rákos, mert az onkológiára csak másfél hónapot kell várni!”

Hát ez tényleg sokkal jobb. Hazánkban egy rákbetegnek az a dolga, hogy másfél hónapig otthon várakozik – nem türelmetlenkedik, nem pofázik, hanem szépen csöndben rákoskodik, burjánoznak a sejtjei, növeszti az áttétet. Aztán majd másfél hónap után bejut egy orvoshoz. Mi itt a gond?

Nos, így lettem statisztikailag bőrrákos. Kedélyes társalgásunk végén a néni kétszer elmondta, majd elismételtette velem: június 27-én 13 óra 15 percre kell mennem.

Elérkezett a nagy nap, megjelentem a helyszínen. Gyalog felsétáltam az F épületben a másodikra, mert a lift nem működött – bringás lény vagyok, számomra nem okoz gondot felmenni a lépcsőn, ellentétben a járókeretes öreg betegekkel, akik körülöttem botladoztak. A másodikon hosszú folyosó fogadott. Az első ajtón felirat: Gyógytorna. A második ajtón: Dietetikai tanácsadás. A harmadik ajtón: Öltöző. Éppen arra jött egy fehér köpenyes nővér, alázatosan megkérdeztem: „Kezét csókolom, merre találom a bőrgyógyászatot?” Őrmesteri hangon reccsent: „Ez az egész emelet bőrgyógyászat! Nem látja?”

Végül csak bejutottam a vizsgálatra. Hetven fölötti orvosnő fogadott (egyik mondatába indokolatlanul belefogalmazta, hogy negyvenhat éves rendelési gyakorlata van), és szegénynek olyan szaga volt, mint egy teli hamutartónak. Az a fajta láncdohányos, akinek már a pórusaiból áramlik a nikotinbűz. Az orvosi ellátást azzal kezdte, hogy letolt: szégyelljem magam, és mégis mit képzelek én, idejövök negyed kettőkor, pedig reggel nyolcra volt időpontom… És megmutatta a füzetben, hogy az idős betegirányító tényleg reggel nyolcra írta be a nevem…

Anyajegyeim jól vannak, köszönik szépen, kóros elváltozásom nincs. A doktornő azt mondta, jövőre is jöjjek el vizsgálatra. Gondoltam, helyben kérek egy nem rákos időpontot, hogy 2025-ben sorra kerüljek… Végül csak kérdéseim maradnak. Mi lesz, ha majd kidől a sorból ez a hetven pluszos doktornő, akkor majd a tizenötödik kerületbe irányítanak? Voltaképpen minek fizetjük a TB-t? (Ha bármilyen komoly betegségünk lesz, úgyis a magánegészségügybe menekülünk.) Mire volt jó az a sok pénz, összességében több millió forint, amit 1998 óta minden jövedelmemből levontak?

Zsille Gábor