Egy tudomány története patákban és irományokban

Látogatás az Állatorvostudományi Egyetem kiállításán

Az állatok benépesítik kultúránk különböző területeit. Ott vannak meséinkben, vallásunk szimbólumaiként, képzőművészeti és irodalmi alkotások tömkelegében. De vajon tényleg ismerjük az állatokat? Nemcsak az emberhez való kapcsolódásukról van szó, hanem igényeikről, testükről és a hozzájuk kapcsolódó tudományokról egyaránt. Utóbbi mélyebb megismeréséhez remek terep az Állatorvostudományi Egyetem István utcai campusán található állatorvostudományi kiállítás is.

A kiállításlátogatás meglepetései már a campusra való belépéssel kezdődnek. Legtöbben persze ismerjük már a járást, amikor házi kedvenceinkkel sietünk az állatorvosi rendelőbe, de ilyen stresszes helyzetben ki figyel azokra az építészeti értékekre, amik betöltik a VII. kerület legnagyobb összefüggő zöld területét? Az 1881-ben megnyitott campus épületeit Steindl Imre tervezte, ólomüveg ablakait Róth Miksának köszönhetjük, díszítései pedig a Zsolnay gyárból érkeztek. A lombos fák alatt hűsölve különböző szobrok között sétálva már elkezdhetjük az ismerkedést a magyar állatorvostudomány kiemelkedő alakjaival, de állatszobrok – őshonos magyar kutyafajták vagy éppen egy díjnyertes szürkemarha szobra – is fogadják a parkot élvező látogatókat.

A VII. kerület lakói számára ismerősen csenghet Marek József vagy éppen Hutÿra Ferenc neve a róluk elnevezett utca és tér kapcsán, de az már újdonságként hathat a helyieknek is, hogy a két jeles tudós nevéhez kötődik azon állatbelgyógyászati szakkönyv megírása, amelyet a 20. század elején 11 nyelvre, többek között kínaira is lefordítottak és világszerte haszonnal forgatták az állatorvosok. Ez pedig még csak a kezdet! A jelenlegi épület pavilonjai között átvágva, a kiállítás falain már az intézmény mai helyszínéhez vezető utat is végigjárhatjuk a kiállított dokumentumok segítségével. Az intézmény alapját 1787-ben még II. József helyezte le a Pesti Egyetem orvosi karán létesített Állatgyógyászati Tanszékkel. Ki gondolta volna, hogy 1858-ban a korabeli szakembereket még az Országúton a Kunewalder-házban tanították a mesterségre? Jópár évtizeddel később azonban már költözött a tanintézet, új otthonául pedig a Külső-Erzsébetváros majorságait választotta. A Csikágó szomszédságában álló campus folyamatosan bővülő együttesében kapott helyet a tudománytörténeti tárlat.

Az egyetemtörténeti kiállítás kis alapterületen is gazdag áttekintésre invitálja látogatóit, de a szakszerű tárlatvezetés még többet adhat a puszta látványnál. A háttérinformációk nélkül még ifj. Vastagh György állatszobrai is csak élethű ábrázolások, míg a tárlatvezetésnek hála megtudhatjuk, hogy a párizsi világkiállításra készített szobrok megalkotásához a szobrászművész még anatómiai előadásokat is látogatott. Ugyanez a szakmai alázatosság sugárzik valamennyi kiállított tárgyból. Magyary-Kossa Gyula lovak számára tervezett gázkamrájának makettje első pillantásra rémisztő is lehet, pedig gyógyászati eszközként, az élősködőktől szabadította meg az állatokat. Hasonlóképp megváltozhat a véleményünk, ha a lovak fogsorát szemlélve megtudjuk, hogy bizony ezek alapján állapítható meg az állatok életkora. Hosszasan sorolhatnám az érdekesebbnél érdekesebb tárgyakat és tudást, amivel várja látogatóit az állatorvos- és egyetemtörténeti kiállítás, de szerencsére a beszámoló helyett élőben, bejelentkezés után is felfedezhetik az intézmény munkatársai segítségével a látogatók a kiállított érdekességeket.

Érdemes rászánni a látogatásra az időt és a leckekönyvek, régi dokumentumok és fotók, orvosi eszközök és látványos oktatási anyagok segítségével mélyebbre merülni az állatorvoslás tudományának történetében. A szakmailag magas színvonalon összeállított kiállításban egyik ámulatból a másikba eshet az ember, a látogatás végén pedig valószínűleg nemcsak a házikedvencekre és haszonállatokra fog másként tekinteni, de számos motiváló történettel és tudós történetével is gazdagodik.

Somogyi-Rohonczy Zsófia

Látogatói információk:
Helyszín: 1078 Budapest, István u. 2.
Bejelentkezés: library@univet.hu

Képek forrása: Állatorvostudományi Egyetem